Rozhoduje dizajn alebo pohodlie? Praktické tipy, na čo myslieť pri kúpe jedálenských stoličiek

Existuje nábytok, ktorý neodmysliteľne patrí k základnej výbave domácnosti. Určite sa k nemu radia aj stoličky do kuchyne či jedálne, podľa toho, kde sa pri konzumácii jedál doma zdržiavate a kde máte jedálenský stôl. Aký materiál, štýl či dizajn je pre váš typ domácnosti najlepší?

Rozhoduje dizajn alebo pohodlie? Praktické tipy, na čo myslieť pri kúpe jedálenských stoličiek
(zdroj: unsplash.com)

Dôležitá je vzdialenosť od stola

Drevo alebo ťažký masív určite nemusí vyhovovať každému. Súčasné moderné trendy už pracujú aj s kovom a plastom, a dokonca už neplatí ani zaužívané pravidlo, že by mali byť všetky stoličky z jednej „sady“, čiže rovnaké. V prvom rade by ste mali vziať do úvahy svoje pohodlie, pretože každý z nás má inú stavbu tela a inú výšku či ťažisko. Dôležitým parametrom jedálenskej stoličky je teda jej výška a vzdialenosť medzi sedákom a stolom. Ak vyberáte stoličky k stolu, mali by ste myslieť aj na odstup medzi sedákom a stolovou doskou. U bežných stoličiek sa stretnete so sedákom medzi 43 a 50 cm, ideálna vzdialenosť od stolovej dosky je 25 až 30 cm.

Stoličky sa musia dať zasúvať

Stoličky bez podrúčok dokážu ušetriť priestor svetlej šírky stola, ale pre pohodlný posed by mali byť široké aspoň 40 cm (s podrúčkami 45 cm). Všimnite si aj zaoblenie hrán sedáka, pretože aj to môže prispieť k vášmu pohodliu alebo nepohodliu pri sedení. Chrbtová opierka by mala byť vyššia, než je horná časť stola. Inak budú stoličky pri stole pôsobiť neproporčne a značne to naruší dizajn celej kuchyne či jedálne. Dôležitá je aj možnosť zasúvania – všetky jedálenské stoličky by sa bez ohľadu na nohy či podstavec stola mali dať pod neho zasunúť. Platí to aj pri štvorcové či okrúhle stoly.

Čalúnené alebo nečalúnené?

Keď vyberáte čalúnenie stoličky, zvážte, kto a ako často bude stoličku používať. Ak máte doma malé deti, ideálne sú stoličky s čalúnením z netkanej textílie, zamatové čalúnenie sa zasa hodí do domácnosti, kde si potrpíte na eleganciu. Vyhýbajte sa umiestneniu stoličiek na miesta s priamym dopadom slnečného žiarenia, pretože časom tak akékoľvek čalúnenie stratí sýtosť a príjemný vzhľad. Jednoduchou údržbou je známy napríklad polyuretán alebo PU koža, prípadne pravá koža, tá je však aj cenovo náročnejšia. Ak skôr uvažujete o plastových stoličkách, stavte na kvalitný termoplast. Jednoduchú údržbu sľubujú aj kovové stoličky, ale lídrom asi stále zostávajú drevené stoličky, ktoré sú nadčasové a univerzálne v každom type priestoru.