Pri kúpe novej sedačky zvažujeme predovšetkým tkaninu, ktorou by mala byť čalúnená. Jedny sa prikláňajú k ekokoži, ďalší dajú skôr prednosť látke. Obidva materiály majú svoje výhody aj nevýhody. Aký typ ste vy? Aká sedacia súprava stojí vo vašej obývačke? Poďte sa s nami pozrieť na víťaza súboja ekokoža verzus látka.
Ekokoža v preklade znamená nepravá koža
Niekedy je veľmi ťažké rozlíšiť medzi pravou a nepravou kožou. PU koža alebo polyuretánová koža je umelá koža vyrobená z termoplastického polyméru používaného na výrobu nábytku alebo obuvi.100% PU koža je úplne umelá. Existuje niekoľko druhov PU kože. Ekokoža je cenovo dostupnejšia ako pravá koža.
Na čalúnenie sa používa niekoľko druhov látky
Tkaniny, ktoré sa používajú na čalúnenie, sa rozdeľujú do niekoľkých tried. Sú to prírodné textílie, umelé textílie a kombinácia oboch. Medzi prírodné radíme bavlnu, ľan, hodváb a vlnu. Bavlna, ľan a vlna sú najodolnejšie prírodné vlákna na pohovky sú však citlivé na slnečné žiarenie a vlhkosť. Tieto vlákna môžu byť ošetrené syntetickými farbivami a chemikáliami. Ak vám záleží na tom, aby bavlna bola skutočne prírodná, vyhľadajte bavlnu označenú ako „certifikovaná organická látka“. Syntetické vlákna sú ropné produkty vyrobené extrudovaním chemikálie do jemných nití, ktoré sa tkajú do textílie. Na výrobu materiálu pre čalúnenie sedačiek sa používa polyester alebo polypropylén, nylon, akrylát a olefín. Tieto výrobky sa často miešajú s prírodnými vláknami, aby sa zvýšila ich životnosť a odolnosť proti škvrnám a vyblednutiu.
Ekokoža alebo látka
Výhody ekokoženej sedačky
luxusný vzhľad – ekokoža dáva sedačkám a kreslám elegantný vzhľad. Takýto čalúnený nábytok pekne vynikne v priestore a dodá miestnosti exkluzívny nádych. Pre reprezentatívny vzhľad sú ekokožené sedačky a pohovky obľúbené aj v kanceláriách a prijímacích miestnostiach.
- neabsorbuje vodu – táto jej vlastnosť uľahčuje čistenie nábytku. Ak sa vám podarí na sedačku niečo rozliať, stačí tekutinu iba zotrieť mikroplyšovou handričkou.
- odolnosť voči oderom – je veľmi odolná voči oderom a tiež sa vyznačuje výnimočnou pevnosťou.
- na prvý pohľad nerozoznateľná od pravej kože – sedačka pôsobí draho a luxusne
Nevýhody koženej sedačky
- lepí sa – hoci o ekokoži vieme, že je priedušná, musíme spomenúť, že zachytáva teplo. Po dlhom sedení na takejto sedačke máte pocit, že sa materiál doslova lepí na vaše telo.
- náchylnejšie k poškriabaniu – kúpu sedacej súpravy, pohovky či kresla z ekokože by mali zvážiť rodiny s malými deťmi a domácimi maznáčikmi. Ekokoža je náchylná na poškrabanie, čo rýchlo uberie na jej hodnote.
- minimálna priedušnosť – aj preto ekokoža nie je vhodná do domácnosti s alergikmi.
- ľahko popraská – je potrebné držať ju ďalej od radiátorov a telies vyžarujúcich UV žiarenie.
- drahšia ako látková sedačka – za ekokožu si priplatíte, priplatíte si jednoducho za luxusnejší vzhľad.
- základný farebné prevedenia – ekokoža ponúka menšiu farebnú škálu. Na trhu nájdete sedačky v bielej, čiernej a hnedej farbe, raritou sú červená, zelená alebo oranžová.
Výhody látkovej sedačky
- vyššie pohodlie – použité tkaniny dokážu absorbovať teplo a chlad. Túto ich vlastnosť oceníte tak v lete ako aj v zime.
- priedušnosť – látka je na rozdiel od ekokože obojstranne priedušná, čo zvyšuje váš dobrý pocit zo sedenia na takejto sedačke
- je pevná a odolnejšia voči poškriabaniu – samozrejme, závisí to od druhu tkaniny. Väčšina tkanín je však dostatočne pevná, aby zvládla vyčíňanie detí či domácich zvierat.
- nižšia cena – látkovú sedačku dnes dokážete kúpiť za veľmi rozumnú cenu. Cena je prijateľná aj pri sedačkách rôznymi prídavnými funkciami, ako je úložný priestor, rozklad, polohovacie opierky hlavy a pod.
- lacnejšie je prečalúniť ju – aj keď sa látka môže časom poškodiť, prečalúnenie sedačky nebude až taký útok na vašu peňaženku
- k dispozícii viac farieb – tkaniny je jednoduché nafarbiť akýmkoľvek vybraným odtieňom. Preto látkové sedačky viac zodpovedajú dizajnérskym trendom danej doby.
Nevýhody sedačky z látky
Výhercom je…
Výhercu nemáme. Tento podrobný prieskum nám ukázal, že aj látkové aj ekokožené sedačky majú svoje výhody a nevýhody. Ekokožené sú viac reprezentatívne, pri správnom používaní a údržbe sa pýšia životnosťou až 10 rokov. Zato látkové sedačky sú pohodlnejšie, priedušné, lepšie pre alergikov, cenovo dostupné, zároveň ponúkajú viac farebných možností. Keď kupujete novú sedačku, dôležité je, aby ste si ju vyskúšali. Pocit zo sedenia vám napovie, či je sedačka vaša „srdcovka“ alebo nie. Dajte sa teda viesť citmi a požiadavkami na pohodlie.
Text:PR