Kuchynské nože používame pri varení dennodenne a tak isto ako aj taniere, či príbor sa o ne musíme starať. Neviete ako správne na to? Prečítajte si tieto naše užitočné rady.
Nože nedávajte do umývačky na riad – stane sa, že silné chemikálie a čistiace prostriedky spolu s ostatným riadom spôsobia, že sa nôž otupí a zníži sa aj jeho životnosť.
Nôž používajte len na účel na aký sú vytvorené – dajú sa zakúpiť špecializované nože napríklad na krájanie kostí. Bežný kuchynský nôž si však krájaním kostí iba poškodíte.
Nenechávajte nôž mokrý v dreze – nikdy nenechávajte nože v pohodené v drese. Po umytí ho poutierajte do sucha a odložte.
Ako správne brúsiť nože?
Ak je nôž, ktorý používate už príliš tupý a nereže ako má, siahneme po brúske, či elektrickej brúske na brúsenie nožov. Do ľavej ruky si zoberieme nôž a do pravej ocieľku. Ak ste ľavák, tak naopak. Zľahka tlačíme čepeľ proti brúske. Opakujte s obidvoma stranami a ťahajte nôž až po špičku. Ďalší spôsob je, že si brúsku položíme kolmo na podložku a pevne držíme. Nôž na nej ťaháme rovnomernými ťahmi dopredu a dozadu a ľahko ho posúvame aj smerom dole. Takto budú vaše nože opäť ostré.
Pozor si dajte na keramické nože, ktoré sa dajú dať nabrúsiť len v špecializovaných servisoch. Ocieľka neodstraňuje oceľ a nože nebrúsi , ale vyrovnáva povrch a s nožom sa ľahšie pracuje a krája. Ďalšie rady, ako si správne naostriť nôž môžete nájsť tu.
Stojan na nože – je to výborným pomocníkom na uskladňovanie nožov, vďaka čomu sa nebudú nože dotýkať ostrým. Stojany na nože ich tak chránia pred otupením a poškodením.
Dosky na krájanie – používajte drevené alebo plastové tie ostatné (mramorové, sklenené, keramické…) váš nôž otupia a znižujú jeho životnosť.
Rovnako ako pri manipulácii, tak aj pri brúsení si dajte vždy pozor na to, aby ste s nožom nespôsobili zranenie sebe alebo niekomu inému. Narábajte s nožom bezpečne a predchádzajte tak rôznym nechceným situáciám.
Text a foto: PR