Mnohí z nás si myslia, že umývanie rúk nie je žiadna veda, avšak predsa to nerobia správne. Výsledkom je, že ruky majú síce umyté s príjemnou vôňou, ale efekt je takmer nulový. Na povrchu sa nachádza stále množstvo nebezpečných baktérií, ktoré dokážu šíriť nákazu.
Tekuté mydlo verzus tuhé – dezinfikujú ruky rovnako?
Odpoveď znie: áno. Rozdiel je iba v ich konzistencii. Hoci sa v minulosti šíril mýtus, že parfumované mydlo je prenášačom baktérií, pravda je tá, že po každom opláchnutí teplou vodou sa baktérie z neho odplavia. Pri používaní tekutých mydiel stláčame jeden uzáver niekoľkokrát za deň a ani si neuvedomujeme, že práve na ňom by sa mohli neželaní cudzopasníci množiť. Riešením by mohol byť bezdotykový dávkovač mydla alebo správna údržba a čistenie nádobky.
Umývate si svoje ruky správne?
Odborníci radia, že aby boli naše ruky správne vydezinfikované a umyté, potrebujeme si ich umývať pod tečúcou teplou vodou aspoň po dobu 40 sekúnd. Najskôr treba ruky poriadne namočiť, potom pridať čistiaci prípravok a nevynechať ani kúsok. Umývame si dlane, prsty, medzi prstami, nechty a ich okolie a vrchnú časť rúk. Následne si ich poriadne opláchneme a vysušíme. Ideálne je použiť po umývaní aj dezinfekčný gél, ktorý odstráni aj posledné zvyšky mikróbov. Ako funguje dezinfekcia rúk?
Dezinfekcia rúk funguje na báze alkoholu v géloch
S dezinfekčnými gélmi sme sa zoznámili o čosi viac najmä počas tohto roka. V našich príručných taškách by však nemali chýbať. Bez ohľadu na to, proti akému vírusu svet aktuálne bojuje, starostlivosť o zdravie rodiny by mala fungovať neustále. Sú malé a nenápadné a tiež veľmi praktické. Kdekoľvek ste, nahradia vám vodu s mydlom. Máte teda istotu, že vy a vaše rodiny si môžete bezpečne vychutnať pobyt mimo domova kdesi v meste alebo v prírode.
Zatiaľ čo mydlá dezinfikujú ruky spôsobom, že baktérie, vírusy a nečistoty skrátka zmyjú a odplavia, dezinfekcia na ruky funguje tak, že dané vírusy zabíja priamo na vašej pokožke. Nemajú teda šancu parazitovať na vašom tele, pretože neprežijú. Množstvo alkoholu, ktoré obsahujú, je postačujúce na to, aby ich behom pár sekúnd či minút zlikvidovali.
Dezinfekčné gély a spreje by mali obsahovať aspoň 60 percent alkoholu, aby boli účinné. Spôsob nanášania je rovnaký ako pri poctivom umývaní rúk. Naneste dostatočné množstvo prípravku (aspoň 3 mm) a vmasírujte na celú oblasť rúk, vrátane nechtov a pod nimi. Prevencia je veľmi dôležitá, lebo dokáže zabrániť mnohým ochoreniam.
Komerčný článok