Dezinfekcia domácnosti – účinné tipy a rady

Žijeme v dobe, kedy sa čistota a dezinfekcia riešia oveľa viac, než kedysi a záleží nám hlavne na bezpečnosti celej rodiny. Na to, aby boli členovia domácnosti chránení, je potrebné pravidelne čistiť a dezinfikovať povrchy, ktoré sa dostávajú do kontaktu s potravinami z obchodu alebo si ich berieme so sebou von. Ako na správnu dezinfekciu domácnosti?

Dezinfekcia domácnosti – účinné tipy a rady (Foto: pixabay.com)

Prečo by ste mali domácnosť pravidelne dezinfikovať?

Sterilizácie a dezinfekcie sa nepoužívajú len teraz, ale obľúbené sú už dlhé roky. Vďaka nim totiž dochádza k cielenému zneškodneniu nebezpečných a nežiadaných mikroorganizmov, ktoré môžu spôsobovať choroby, napríklad vírusy, baktérie a rôzne druhy plesní.

Najčastejšími látkami, ktoré sa na vykonávanie dezinfekcie používajú, sú alkoholy, fenoly a oxidačné činidlá. Alkoholy a fenoly sú v koncentrácií 60 – 70%, oxidačné činidlá sú napríklad peroxid vodíka ako 3% vodný roztok, jódová tinktúra alebo iné zmesi obsahujúce chlór. 

Čo budete potrebovať

Okrem čistiacich a dezinfekčných prostriedkov, ktoré zakúpite bežne v drogérií môžete použiť aj iné látky, ktoré sa bežne nachádzajú bežne v domácnosti a nemusíte si ich špeciálne kupovať. Patria tu napríklad ocot, sóda bikarbóna v kombinácií s esenciálnymi olejmi, aby potom povrchy príjemne voňali. Chemické prostriedky vieme deliť do viacerých kategórií podľa spôsobov použitia – dezinfekcia povrchov, bielizne, prostriedky na dezinfekciu vody, obrúsky alebo dezinfekcia na ruky. 

Ako na to

Najhlavnejšie je mať kvalitné dezinfekčné prostriedky, potom to už prebieha jednoducho. Nemali by ste sa zameriavať len na podlahy a povrchy, no zamerať sa treba aj na dezinfekciu textílií alebo potravín. Na vybraný povrch najprv nastriekate vybraný dezinfekčný prostriedok, potom ho čistou handričkou poriadne poutierate, aby sa dostal všade a necháte prostriedok účinkovať. Ak je to možné, tak potom povrch umyte čistou vodou.