Keď začne teplota stúpať nad 30 stupňov mnoho z nás začne premýšľať o klimatizácií. Áno, je fajn zapnúť klímu a nechať ju pracovať, kým sa priestor nevychladí na prijateľnejšiu teplotu. Lenže aj klimatizácia má svoje negatívne stránky.
Výhody klimatizácie
Vysoké teploty samozrejme nie sú pre naše zdravie dobré. Prehriatie organizmu môže spôsobiť kolaps či dehydratáciu. Okrem toho sa človek ťažko sústredí čo môže mať negatívny vplyv aj na pracovný výkon. Zabezpečenie optimálnej teploty je teda viac ako vítané. Vďaka klimatizácií si môžete nastaviť ľubovoľnú teplotu. Niektoré typy klimatizácií sú určené aj na vykurovanie počas zimného obdobia.
Keď je pustená klimatizácia okná sú zatvorené a dnu sa tak dostáva iba ochladený vzduch, ktorý prejde aj cez filtre. Na tých sa zachytáva prach a alergény, čo je výhoda pre ľudí trpiacich alergiou a zlepšuje sa tým kvalita vzduchu v miestnosti. Kontrolovaná je aj vlhkosť vzduchu čím sa dá zasa obmedziť vznik plesní.
Nevýhody klimatizácie
Veľké teplotné výkyvy organizmu taktiež neprospievajú. Prechod z klimatizovanej miestnosti do vonkajšieho prostredia môže byť pre telo veľkým šokom. Teplotný rozdiel medzi vonkajším a vnútorným prostredím by mal byť maximálne 6-7 stupňov. Keď vyjdete von z klimatizovaného priestoru zaleje vás pot a strácate tekutiny, ktoré nie každý dopĺňa a tak môže prísť k dehydratácií. Pri klimatizácií je dôležitá aj pravidelná údržba a výmena filtrov.
Pozor treba dať aj na umiestnenie, pretože ak na vás niekoľko hodín fúka chladný vzduch môže vás to stáť zdravie. Ak ste vplyvu klimatizácie vystavený príliš dlho odnesie si to aj pokožka, ktorá sa vysušuje a stáva sa citlivejšou. Suchý vzduch môže byť aj príčinou vysušenej sliznice a problémov s dýchacími cestami. Zanesený filter vám zasa môže priniesť infekciu dýchacích ciest alebo alergické problémy.
Text: PR