Po teplom lete, a vlastne aj dosť dlhej a teplej jeseni, prišlo zimné obdobie. Aj napriek globálnemu otepľovaniu sa teploty stále dostávajú cez deň pod nulu, v noci poriadne mrzne.
Preto v tomto období vykurujeme budovy, aby sme nemrzli aj my, a dosiahli sme želaný tepelný komfort. Niekomu stačí mať vykúrené na 19 stupňov, niekomu je aj 23 stupňov málo. Aby sme dosiahli požadovanú teplotu, aj tú nižšiu, pri vonkajších teplotách pod bodom mrazu musíme zabezpečiť vykurovanie. Teplo ale niečo stojí. Každý typ vykurovania je potrebné zaplatiť, a výroba tepla ovplyvňuje aj životné prostredie. Preto sa do popredia dostávajú spôsoby, ako zamedziť úniku tepla z interiéru, teplo udržať vnútri a znížiť tak zaťaženie, spôsobené vykurovaním.
Rekonštrukcie a novostavby
Od 1.1.2013 musí byť podľa zákona o energetickej hospodárnosti budov každá novostavba alebo významne obnovovaná budova energeticky certifikovaná. Znamená to, že jej konštrukcia musí zabezpečiť minimálne tepelné straty. Táto potreba so sebou prináša nové konštrukčné prvky, využívanie progresívnych technológií, a nízko energetických riešení. Zároveň sa zvyšuje využívanie alternatívnych zdrojov energie.
Nielen novostavby sa stavajú v čo najlepšom energetickom štandarde. Stačí sa prejsť po Slovensku a vidíme, že mnohé staršie domy prechádzajú rekonštrukciou a mnohé z nich sú už na prvý pohľad riešené tak, aby boli čo najviac energeticky hospodárne. Zateplenie, výmena starých okien za nové, ktoré neprepúšťajú teplo, vymenené zateplené strechy, to všetko svedčí o tom, že nejde len o estetické, ale aj o funkčné zmeny.
Aj tesnenie pomôže
Ak nie je možné urobiť z rôznych dôvodov veľké úpravy domu, je možné riešiť úspory na teple aj jednoduchšími spôsobmi. Nebudú to komplexné riešenia, ale určite pomôžu výraznou mierou usporiť teplo, a tým aj znížiť výdavky zaň. Základom je zabezpečiť, aby teplo neunikalo cez dvere a okná. Najjednoduchšie a efektívne je nalepenie dodatočných tesnení do dverí a okien. Zvyčajne sa jedná o silikónové tesnenia s lepiacou páskou. Toto riešenie je teda úplne jednoduché a zvládne ho každý, aj bez náradia. Na dvere je možné pridať aj tesnenie na dvere, ktoré sa lepí na spodnú časť dverí, a zabraňuje prenikaniu chladu popod dvere. Toto tesnenie je možné montovať na vchodové, ale aj interiérové dvere. Cez dvere a okná nebude prefukovať, a získame lepšiu tepelnú pohodu.
Výkonnejší radiátor
Vykurovací okruh s radiátormi využíva na distribúciu tepla zvyčajne zohriatu vodu. Pridaním prísad do vykurovania môžeme zvýšiť účinnosť radiátorov a na udržanie požadovanej teploty využijeme až o 15% menej energie. Podstatou takejto prísady môže byť napr. úprava štruktúry vody, zníženie obsahu mikrobubliniek vzduchu, a zníženie povrchového napätia vody o viac ako 60% a tým zvýšenie tepelného kontaktu, ktorý zvyšuje tepelný výkon a účinnosť vykurovacieho systému.
Znamená to, že voda odovzdá radiátoru viac tepla, ktoré sa dostáva do miestnosti, a zároveň po uzavretí prietoku vody termoregulačnou hlavicou zostáva radiátor dlhšie teplý. Tieto prísady sú vhodné najmä pre menšie vykurovacie okruhy – domy alebo byty, ale je možné ich využiť aj vo veľkých systémoch. Úspory nie sú zanedbateľné.
Ventilátor na radiátor
Prúdenie zohriateho vzduchu od radiátoru do priestoru môžeme ovplyvniť aj ďalším spôsobom. Chladný vzduch prechádza radiátorom, kde sa otepľuje. Teplý vzduch stúpa a prechodom miestnosťou sa ochladzuje a klesá. Takto cirkuluje vzduch v ohrievanej miestnosti. Urýchlením cirkulácie sa skráti doba vykúrenia na požadovanú teplotu, a ušetrí sa energia na vykurovanie. Na urýchlenie prúdenia vzduchu radiátorom môžeme použiť patentovaný ventilátor na radiátor. Ide o rad malých ventilátorov, ktoré sa dajú zavesiť zo spodnej stany na radiátor, a urýchľujú prúdenie vzduchu radiátorom. Tým pomáhajú odoberať teplo z radiátorov, zvyšujú ich účinnosť, teplý vzduch sa rýchlejšie dostane do priestoru a vykúrenie miestnosti trvá až 5x rýchlejšie. Pri použití ventilátoru, priestorového termostatu, termohlavíc a pri dobrom nastavení celého vykurovacieho systému, je možné dosiahnuť úsporu nákladov za kúrenie až o viac ako 50%. Návratnosť investície do ventilátoru na radiátor je jedna vykurovacia sezóna.
Šetriť môže každý
Zimné obdobie je skutočne náročné na vykurovanie, zvyknutí sme na tepelnú pohodu, ale neznamená to, že musíme s teplom a energiou plytvať. Veď každá časť energie, ktorú ušetríme, znamená nielen úspory v nákladoch, ale zároveň tým znížime ekologické zaťaženie. Skleníkové plyny, globálne otepľovanie, to priamo a okamžite neovplyvníme, ale keď každý začne uvažovať viac ohľaduplne voči prírode, bude ohľaduplný aj voči svojej peňaženke a pomôže zlepšiť stav nášho prostredia aj pre ďalšie generácie. Nielen teplo môžete šetriť s Ecoproduktom.
Text a foto: PR